Sigurno ste već čuli za ulje argana, također poznato kao marokansko ulje. Na mnoge načine ovo ulje je dragocjeno, a tradicionalna priprema samo je jedan od njih. Drugi naziv za ulje argana je marokansko ulje. Mogli bismo reći da je argan u Maroku isto što i maslina u našim krajevima, a u berberskoj kulturi, osim u jestive i kozmetičke svrhe, koristi se kao ogrjev.
Kako nastaje ulje argana?
Argan je drvo iz čijih oraščića nastaje ulje. Zanimljivo je da ovo drvo raste samo u jugozapadnom Maroku i koje Berberi (prastanovnici sjeverne Afrike) nazivaju još i “drvom života“. Žene ručno beru i sakupljaju oraščiće, razbijaju ih kamenom i koštice koje se nalaze u oraščiću melju u gustu pastu. Pastu potom cijede, kako bi dobile ulje. To je vrlo zahtijevan i dugotrajan postupak što ovo ulje čini vrlo vrijednim i rijetkim finalnim proizvodom.
Sastav i djelovanje argana
Argan je ulje koje je najbolji saveznik zdravlja kože, kose i noktiju.
- Sadrži zasićene i nezasićene masne kiseline (linolna, alfa linolenska, oleinska), sterole, vitamin E, minerale i karotenoide.
- Tokoferoli, poznatiji kao vitamin E, najvrjedniji su sastojak argana. Ovom se vitaminu pripisuju snažna antioksidacijska svojstva. Nezamjenjiv je u borbi protiv ožiljaka, ekcema i suhog vlasišta.
- Arganovo ulje, odnosno argan je jedno od najmoćnijih anti-age ulja na svijetu, zahvaljujući svom bogatom sastavu hranjivih nutrijenata.
- Drugi važan sastojak argana su karoteni koji štite kožu od UV zračenja.
- Esencijalne masne kiseline iz arganovog ulja sprečavaju upalne procese na koži hidratizirajući je i jačajući u isto vrijeme.
- Ulje argana ima visoki udio skvalena, prirodnih spojeva koji štite od raka kože i pomažu smiriti iritiranu kožu.
- Ferulinska kiselina iz ulja argana vrlo je snažan stabilizator vitamina C i E pa ona udvostručuje njihovo djelovanje.
- Argan sadrži i polifenole – prirodne spojeve iz biljaka koji imaju protuupalno i regenerativno djelovanje na kožu.